Mestna občina Krško prejemnica Zlatega certifikata ISSO za leto 2025
Mestna občina Krško je prejela Zlati certifikat ISSO za leto 2025, saj se po sestavljenem indeksu ISSO uvršča v zgornjo tretjino slovenskih občin. Certifikat, ki ga je prejšnji teden na podelitvi v Murski Soboti prevzel župan Janez Kerin, potrjuje, da Mestna občina Krško svojim občankam in občanom nudi kakovostno raven življenja in dosega uravnotežen razvoj na ključnih področjih.
Kaj je indeks ISSO?
Sestavljeni indeks ISSO (Informacijski sistem slovenskih občin) temelji na 54 kazalnikih, razvrščenih v osem vsebinskih področij, ki merijo stopnjo razvitosti občine, in sicer demografija, učinkovitost, gospodarstvo, trg dela, izobrazba, življenjski standard, socialna kohezija in okolje.
Krško med najboljšimi 10 % občin na področjih učinkovitosti in trgu dela
Mestna občina dosega nadpovprečne rezultate na štirih področij – gospodarstvo, življenjski standard, trg dela in učinkovitost. Na zadnjih dveh je celo uvrščena med najboljših deset odstotkov slovenskih občin. Uvrstitev občine v določenem področju je odvisna od posameznih kazalnikov. Mestna občina Krško izstopa pri naslednjih:
- Povprečne plače: Povprečne mesečne neto plače, izplačane v občini, so v merjenem obdobju junija 2024 znašale 1.677 evrov, medtem ko je bilo slovensko povprečje 1.346 evrov neto. Plače, izplačane v naši občini, tako zasedajo 3. mesto v Sloveniji.
- Lastni prihodki trajnejše narave: Gre za prihodke, ki so trajnejše narave, niso transferni in so bolj odvisni od ukrepov posamezne občine kot od državnih mehanizmov za razporejanje sredstev. To so prihodki brez transferjev, kapitalskih prihodkov in dohodnine. Mestna občina Krško tako zbere več kot dvakratno vrednost povprečja vseh občin, ki sicer znaša 349 evrov na prebivalca. V Krškem je vrednost teh prihodkov 751 evrov na prebivalca, kar jo uvršča na 9. mesto med vsemi občinami.
- Spodbujanje stanovanjske gradnje: Podatek kaže na sredstva, namenjena spodbujanju stanovanjske gradnje v zadnjih petih letih. Mestna občina Krško se uvršča na 10. mesto, saj je v merjenem obdobju letno namenila povprečno 49 evrov na prebivalca za to področje, kar je več kot trikratnik slovenskega povprečja, ki znaša 13,5 evra.
Prizadevanja za visoko kakovost bivanja tudi v prihodnje
Podelitev certifikata ISSO je del raziskovalnega projekta in izbora Zlati kamen, ki prepoznava razvojno najbolj prodorne slovenske občine. Tudi v prihodnje si bo Mestna občina Krško prizadevala za nadaljnjo rast in izboljšanju kakovosti bivanja v občini.