Dijaki in devetošolci sodelovali na delavnicah o varnosti v cestnem prometu
V okviru Evropskega tedna mobilnosti so se dijaki Šolskega centra Krško -Sevnica in devetošolci iz osnovnih šol krške občine udeležili poučnih delavnic na temo varnosti v cestnem prometu.
Namen delavnic je preventivno delovanje in ozaveščanje mladih o dejavnikih, zaradi katerih najpogosteje prihaja do prometnih nesreč, kot so prehitra vožnja, uporaba telefona med vožnjo, vožnja pod vplivom drog in alkohola in neupoštevanje prometnih predpisov.
Podžupan Mestne občine Krško Janez Jože Olovec je v svojem nagovoru izpostavil, da zadostuje trenutek nepazljivosti, da se življenje za nas in za druge za vedno spremeni: »Tisti, ki že imate vozniški izpit, vas morda včasih premami navdušenje nad hitrostjo, občutek, da ste vešči vozniki, toda prav vsaka sekunda nepazljivosti je lahko usodna«. Poudaril je pomen trajnostnih oblik prevoza, kot so hoja, vožnja s kolesom, avtobusom ali vlakom, ki jih mladi v obdobju izobraževanja sicer pogosto uporabljajo, kot odrasli pa se raje odločamo za uporabo avtomobila: »Pomembno je, da te navade ohranjate tudi v odraslem obdobju, ko se boste še bolj samostojno odločali o svojih oblikah prevoza. Trajnostni prevoz prispeva k bolj zdravemu življenjskemu slogu, zmanjšuje onesnaženost okolja in ustvarja bolj prijazno skupnost za vse nas«.
Na Mestni občini Krško se zavedamo, da je primerna in urejena prometna infrastruktura pomemben dejavnik pri zagotavljanju varnosti v prometu in preprečevanju prometnih nezgod, kar zasledujemo tudi v pripravi nove občinske celostne prometne strategije. Podžupan je mlade povabil, da preko interaktivnega zemljevida s svojimi predlogi in opažanji tudi sami sodelujejo pri oblikovanju varnejše prometne infrastrukture v občini.
Predsednik Zavoda Varna pot Robert Štaba je mlade slušatelje seznanil z glavnimi razlogi, zakaj prihaja do prometnih nesreč, katerih posledica so smrtne žrtve, hude poškodbe ali invalidnost. Nesreče s tragičnim koncem ne vplivajo neposredno le na žrtve, temveč tudi na širok krog njihovih svojcev in prijateljev. Svojo tragično zgodbo sta iz prve roke delila tudi Andrej Pegan in Katja Kobal. Prvi je bil sam povzročitelj nesreče, v kateri je zaradi vinjenosti in neprilagojene hitrosti izgubil prijatelja, sam pa je postal invalid. Katja je posredna žrtev, ki je kot mlado dekle na brezskrbnih počitnicah na morju prejela klic, da je njen oče preminul v prometni nezgodi.
Dijaki so podrobneje prisluhniti še predavanju o pravilih in predpisih, ki veljajo za kolesarje in voznike električnih skirojev, popularnih predvsem med mlajšimi generacijami, zaradi nepoznavanja pravil pa lahko vožnja z njimi predstavlja nevarnost za uporabnike in ostale udeležence v prometu.
Delavnice o varnosti v cestnem prometu so vključevale praktične prikaze in simulacije nevarnih situacij v prometu, kot so vožnja pod vplivom alkohola, simulacija trka in simulacija prevračanja avtomobila in reševanja iz njega. V okviru delavnic so se dijaki in devetošolci spoznali s pravili nudenja prve pomoči, preizkusili so posebna očala, ki simulirajo učinke alkohola, ter se pobliže spoznali z delom reševalcev in gasilcev.
Izvedene delavnice, ki jih Mestna občina Krško v okviru Evropskega tedna mobilnosti organizira v sodelovanju z Zavodom varna pot, ŠC Krško - Sevnica in osnovnimi šolami, so letos potekale že šestič. S tovrstnimi delavnicami skušamo mladim predati dragocene informacije in napotke, kako v prihodnje poskrbeti za večjo varnost v prometu ter preprečiti nepotrebne prometne nesreče in žrtve.