Stroka za trezen odnos do alkohola v prazničnem decembru
Krško, 29. november 2022 – Pred nami je veseli december, zato je pomembno, da opozorimo na posledice uživanja alkohola. Alkohol spada med tiste substance, ki tudi povzroča hude oblike zasvojenosti z vsemi zdravstvenimi in družbenimi posledicami. Slovenija velja za mokro kulturo. To pomeni, da imamo veliko dostopnost do alkohola, običaje, ki spodbujajo pitje alkohola, visoko toleranco do negativnih posledic pitja alkohola ter pomanjkanje preventivnih ukrepov, še zlasti nacionalnih politik.
Prekomerno uživanje alkohola predstavlja enega glavnih preprečljivih dejavnikov tveganja za kronične bolezni, poškodbe in nasilje, saj lahko povzroča zasvojenost ter več kot 60 različnih bolezni, stanj in poškodb. Primerljivi podatki Slovenijo uvrščajo v vrh držav članic EU po posledicah škodljivega pitja, nad povprečje držav članic EU se uvrščajo vse slovenske regije. Akutne ali dolgoročne posledice prekomernega uživanja alkohola so pogost vzrok sprejemov v bolnišnico ter smrti, ki se jim da izogniti. Mestna občina Krško pri tem ni izjema in sicer je stopnja bolnišničnih obravnav zaradi bolezni neposredno pripisljivih alkoholu 1,8 oseb na 1000 prebivalcev, kar pomeni, da je enaka slovenskemu povprečju, ki pa je kot že omenjeno, nad povprečjem EU.
Zelo je pomembno, da otroci in mladostniki ne bi uživali alkohola vsaj do 21. leta starosti. Pri tej populaciji je namreč razvoj možganov izredno intenziven in tvegana dejanja v tem času puščajo hujše posledice, kot v odrasli osebi. Prav tako se pri njih prej razvije zasvojenost od alkohola in s tem povezane različne zdravstvene težave, med njimi zlasti duševne. Ranljiva skupina so tudi nosečnice, kjer pitje alkohola v času nosečnosti pušča posledice na še nerojenemu otroku. Ta se lahko rodi s tako imenovanim fetalnim alkoholnim sindromom, kjer ima otrok kasneje v svojem razvoju tako različne psihofizične posledice. Posebna previdnost velja tudi pri osebah s kroničnimi obolenji ter pri starejših od 65 let.
Glede uživanja alkohola se vedno bolj uveljavlja dejstvo, da varnega uživanja alkohola ni. Manj je bolje, še najbolje pa je nič. Pa ne samo zaradi zdravja, temveč tudi zaradi nezgod. Predvsem tu izpostavljamo delež nezgod, ki so jih povzročili alkoholizirani udeleženci v prometu. In sicer je ta v mestni občini 11,7%, kar pomeni, da je za skoraj 2% višji od slovenskega povprečja.
Vir: NIJZ