30 let diplomatskih odnosov Slovenije in Nemčije, 40 let prijateljstva Krškega in Obrigheima
Krško, 13. januar 2022 – Mestna občina Krško se na pobudo slovenskega veleposlaništva v Nemčiji in nemškega veleposlaništva v Sloveniji pridružuje obeležitvi 30. obletnice diplomatskih odnosov med Nemčijo in Slovenijo. 15. januarja 1992 je bila namreč Nemčija prva država v Evropski skupnosti, ki je priznala novo slovensko državo. Občina Krško pa je leta 1982 podpisala Listino prijateljstva in sodelovanja z nemško občino Obrigheim in tako že štiri desetletja ohranja in krepi sodelovanje.
Kot sta v pobudi poudarila slovenski veleposlanik v Nemčiji Franc But in nemški veleposlanik v Sloveniji Adrian Pollman, je za diplomatska konzularna predstavništva pobratenje mest pomemben in zanimiv dodatni element njihovega diplomatskega dela. Čezmejno sodelovanje občin in mest lahko prav tako pomembno prispeva k bogatim nemško-slovenskim odnosom kot neposreden stik med vladama v glavnih mestih, še dodajata.
40 let sodelovanja Krškega in Obrigheima
Krško ima z Nemčijo posebne vezi, saj je Občina Krško leta 1982 podpisala Listino prijateljstva in sodelovanja z nemško občino Obrigheim. »Različne izkušnje in prakse, ki smo jih izmenjali v vseh teh letih, so velik doprinos v prid sodelovanja med narodi. A ni ostalo le pri tem. Stkale so se posebne medsebojne vezi, tako med posamezniki, kot med občinama,» poudarja župan Mestne občine Krško mag. Miran Stanko.
Začetni koraki segajo v čas, ko smo se v Krškem pripravljali na sobivanje z jedrskim objektom, medtem ko je ta v Obrigheimu že deloval. Sodelovanje je preseglo izmenjavo izkušenj na strokovnem področju, saj so se stkale vezi med mnogimi skupinami; občinskimi svetniki, pevskimi zbori, gasilskimi društvi, rezervisti, aktivi kmečkih žena, športniki, osnovnimi in srednjimi šolami ter ostalimi.
V listini, ki sta jo takrat podpisala predsednik Skupščine občine Krško Silvo Gorenc in župan občine Obrigheim Roland Zimmermann, je zapisano, da občini v medsebojnem spoštovanju združujejo skupni interesi in da je prijateljstvo in sodelovanje med dvema občinama pomemben element vzajemnega razumevanja, ki krepi prijateljstvo in mir ter enakopravnost med narodi in utrjuje prijateljske stike. Ob podpisu listine sta občini potrdili pripravljenost, da bosta pri nadaljnjem medsebojnem sodelovanju podpirali vse aktivnosti za pristne in ustvarjalne medsebojne stike in sodelovanje občanov, njihovih organizacij, skupnosti in društev; spodbujali in podpirali izmenjavo in sodelovanje podjetij in delovnih organizacij ter gospodarstvenikov na gospodarskih področjih, kjer obstajajo možnosti v obeh občinah in tudi izven njih; razvijali in pospeševali vse možne oblike izmenjav in sodelovanja na področju kulturno - prosvetne, športne, turistične, rekreacijske in drugih dejavnosti ter se obojestransko seznanjali z razvojnimi programi in sodelovali pri oblikovanju predlogov in stališč o drugih vprašanjih skupnega pomena.