S 27. redne seje Občinskega sveta Občine Krško
Krško, 19. november 2021 – Članice in člani Občinskega sveta Občine Krško se so na včerajšnji 27. redni seji med drugim seznanili z zaključki varnostnih posodobitev v Nuklearni elektrarni Krško, z aktivnostmi pred začetkom gradnje odlagališča NSRAO v Vrbini, sprejeli tretji rebalans proračuna 2021, sprejeli Načrt varstva pred naravnimi in drugim nesrečami za leti 2022 in 2023 ter osnutek odloka o porabi sredstev proračunske rezerve leta 2022 za odpravo posledic naravnih nesreč na občinski infrastrukturi.
Predsednik uprave Nuklearne elektrarne Krško Stanislav Rožman je svetnicam in svetnikom predstavil zaključke varnostnih posodobitev v NEK, ki mora izvesti projekte Programa nadgradnje varnosti, v skladu z zakonodajo uspešno končati občasni varnostni pregled ter pridobiti okoljevarstveno soglasje.
NEK bo skladno z Odločbo Uprave RS za jedrsko varnost pred podaljšanjem obratovalne dobe dokončala obsežen program tehnološke nadgradnje, ki vključuje tudi gradnjo suhega skladišča izrabljenega goriva na lokaciji NEK leta 2023. V zadnjem obdobju so po besedah Rožmana med drugim končali dela na infrastrukturi utrjene zgradbe BB1, v kateri so nova pomožna komandna soba, tehnični podporni center in sistemi električnega napajanja. Zaključena so vsa dela na modifikaciji alternativnega hlajenja primarnega sistema in zadrževalnega hrama.
NEK je spomladi pridobila gradbeno dovoljenje za suho skladišče. Dokončanje zgradbe je načrtovano leta 2022, prestavitev prvih 592 gorivnih elementov iz bazena za izrabljeno gorivo v suho skladišče pa v prvi polovici leta 2023.
NEK ima veljavno, časovno neomejeno obratovalno dovoljenje in je tehnično zmožna obratovati vsaj do leta 2043 pod pogojem, da v skladu z veljavno slovensko zakonodajo in spremenjenim obratovalnim dovoljenjem iz leta 2013 vsakih deset let opravi občasni varnostni pregled. Prvi tak pregled je bil končan leta 2003, drugi leta 2013, tretji pa še poteka.
ARSO je 2. oktobra 2020 izdala sklep, s katerim od NEK zahteva, da za nameravan poseg »Podaljšanje obratovalne dobe NEK s 40 na 60 let do leta 2043« izvede presojo vplivov na okolje (PVO) in pridobi okoljevarstveno soglasje. Maja 2021 je bil izdelan osnutek presoje vplivov na okolje (PVO). Končna verzija PVO-dokumenta je bila z vlogo 15. oktobra 2021 poslana na Ministrstvo za okolje in prostor. Zaključek postopka presoje vplivov na okolje in pridobitev okoljevarstvenega soglasja v NEK pričakujejo do konca leta 2022.
Občinski svet je glede na trenutno dogajanje v slovenski energetiki sprejel še sklep, da Občinski svet Občine Krško smatra, da je konsistentno in strokovno vodenje podjetij GEN energija in Nuklearna elektrarna Krško ključnega pomena za zagotavljanje varnosti delovanja NEK. Varno delovanje NEK je pomembno ne samo za lokalno okolje, temveč tudi za celotno Slovenijo in bližnje države. Zato od Vlade RS, Ministrstva za infrastrukturo in SDH pričakujejo, da bodo pri kadrovanju na ključna mesta v teh družbah ravnali premišljeno in v skrbi za varno delovanje NEK nameščali strokovne kadre z izkušnjami in razumevanjem delovanja tega segmenta proizvodnje električne energije. Pri tem naj upoštevajo dejstvo, da se zaupanje in podpora javnosti gradi na medsebojnem zaupanju vodstev družb in lokalnih skupnosti. To še posebej velja za podporo jedrski energiji in za njeno sprejemljivost.
Seznanili so se z aktivnostmi izgradnje odlagališče NSRAO
Direktor Agencije za radioaktivne odpadke (ARAO) mag. Sandi Viršek je svetnicam in svetnikom predstavil aktivnosti izgradnje odlagališča NSRAO. Kot je poudaril, je ARAO pridobilo okoljevarstveno dovoljenje, oddana je vloga za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki ga pričakujejo najkasneje do konca tega leta. Razpis za izvajalca del, ki poteka v dveh fazah, je trenutno v zaključku zbiranja ponudb. Kot je poudaril Viršek, pričakuje, da bo temeljni kamen za nov jedrski objekt položen konec tega ali v začetku prihodnjega leta.
Trenutno na lokaciji v Vrbini, v neposredni bližini jedrske elektrarne, poteka monitoring, hkrati pa teče postopek izbora izvajalca. Prav tako poteka še usklajevanje na ministrstvu za infrastrukturo glede zavez države do Občine Krško iz protokolov, ki so bili podpisani ob umeščanju objekta v letu 2008. Kot je še dodal Viršek, se Agencija za radioaktivne odpadke, ki trenutno zaposluje 21 ljudi, pripravlja tudi na reorganizacijo, saj bo za obratovanje objekta potrebovala dodatne kadre.
Potrdili rebalans proračuna za letošnje leto
Svetnice in svetniki so sprejeli tudi predlog Odloka o spremembi Odloka o proračunu Občine Krško za letošnje leto. Prihodki tako po rebalansu znašajo 45, 8 milijona evrov, odhodki pa 46, 76 milijona evrov. Prihodki se v skupni masi zvišujejo za 3,9 % ali 1.732.009 evrov, na odhodkovni strani pa so planirani odhodki nižji za 4,4 % ali za 2.143.161 EUR.
Med oddelki se je finančni načrt najbolj zmanjšal na Oddelku za gospodarsko infrastrukturo v skupni višini 2.654.733 evrov, na Oddelku za družbene dejavnosti se je povišal za 912.001 evrov, na Oddelku za gospodarske dejavnosti se je zmanjšal za 410.905 evrov, na Oddelku za urejanje prostora in varstva okolja prav tako zmanjšal za 61.616 evrov, Službi za pravne in splošne zadeve pa povečal za 74.700 evrov.
Proračunska rezerva za leto 2022 za odpravo posledic naravnih nesreč na občinskih infrastrukturi
Občinski svet je potrdil osnutek odloka o porabi sredstev proračunske rezerve za naslednje leto za odpravo posledic naravnih nesreč. V proračunski rezervi je v 2022 na razpolago 778.752 evrov, ki bodo namenjeni za sanacijo usadov in posedanje cestišča na cesti JP 691631 v Mrčnih Selih v dolžini ca. 120 metrov, za sanacijo odseka lokalne ceste na Bohor v dolžini ca. 212 metrov ter za sanacijo lokalne ceste JP 692323 na Spodnji Libni v dolžini ca. 450 metrov.
Potrdili Načrt varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami za naslednji dve leti
Občinski svet je potrdil tudi Načrt varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v občini Krško za 2022 in 2023. Med večjimi projekti je v naslednjih dveh letih načrtovana izgradnja regijskega gasilskega poligona. Sredstva za izgradnjo bo zagotovila Gasilska zveza Slovenije, Občina Krško pa bo zagotovila ureditev neposredne okolice.
V okviru zagotovljenih finančnih sredstev se zagotavlja zaščita reševanje in pomoč na vseh nivojih ter z vsemi pristojnimi službami in organizacijami. Občina Krško bo med drugim nadaljevala s trendom opremljanja z javno dostopnimi defibrilatorji in nadaljevala s financiranjem najema šotora za potrebe izvajanja testiranj in cepljenj občanov proti COVID-19, skladno z intenzivnostjo širjenja okužb. V letu 2022 bo občina začela s ciljno nabavo gasilskih vozil za potrebe gasilskih enot prostovoljnih gasilskih društev.