S 24. seje krškega Občinskega sveta
Krško, 16. julij 2021 – Članice in člani Občinskega sveta Občine Krško so na včerajšnji 24. redni seji med drugim sprejeli predlog sklepa o začetku postopka združitev naselij Krško, Leskovec pri Krškem, Kremen, Trška Gora, Žadovinek, Loke in Veniše, podprli pobudo o dodelitvi statusa mestne občine Krškemu, dali zeleno luč za nadaljnje delovanje in financiranje pripravljalnega vrtca v Kerinovem Grmu, potrdili pristop Občine Krško h Konvenciji županov za podnebne spremembe in energijo ter sprejeli Lokalni energetski koncept.
Svetniki podprli združevanje naselij okoli Krškega
Občina Krško je zaznala potrebo po združevanju naselij, ki tesno gravitirajo na mesto Krško in so z mestom močno povezana. Prostorski razvoj omenjenih naselij, ki jasno nakazuje združevanje, posledično že samo po sebi narekuje tudi formalizacijo družitve teh naselij. Konec leta 2020 je občina začela s postopki, ki vodijo k cilju združevanja naselij Krško, Leskovec pri Krškem, Kremen, Trška gora, Žadovinek, Loke in Veniše. Skladno z navedeno zakonodajo je Občina Krško decembra 2020 že naslovila vlogo za združevanje naselij na pristojno Geodetsko upravo. Po prejemu pozitivnega mnenja bodo, kot je pojasnil župan občine Krško mag. Miran Stanko, začeli s posvetovanji s predstavniki krajevnih skupnosti in z občani, ki prebivajo na območju omenjenih naselij. Do podanih predlogov bodo zavzeli stališča in jih tudi javno objavili. Po izvedbi vseh posvetovanj bo občinska uprava pripravila osnutek odloka, s katerim bodo določili območje naselja, se opredelili do kritja stroškov, ki so povezani s predmetno spremembo, ter ga predlagali v sprejem Občinskemu svetu.
Občinski svet podprl pobudo za dodelitev statusa mestne občine Krškemu
Status mestne občine lahko v skladu z zakonodajo dobi občina, ki izpolni pogoje, da je na njenem območju mesto, ki ima najmanj 20 000 prebivalcev in 15 000 delovnih mest ter je gospodarsko, kulturno in upravno središče širšega območja. Iz podatkov o številu prebivalcev in delovnih mest nekaterih drugih mestnih občin pa je jasno razbrati, da ne gre zgolj za doseganje formalnih pogojev, ki jih tudi nekatere druge mestne občine ne dosegajo, temveč za to, da se izkaže dejanska zmožnost pridobitve in vzdrževanja statusa mestne občine, ki pa izhaja iz njene vsebine, položaja, aktivnosti in entitete.
Občina Krško si je, kot je pojasnil župan mag. Miran Stanko, v preteklosti že prizadevala pridobiti status mestne občine, vendar je bil predlog s strani Vlade RS zavrnjen.
Pričakovanja Občine Krško, da postane mestna občina, so pomembna v času, ko se ponovno odloča o vzpostavitvi druge ravni lokalne samouprave v obliki pokrajin oz. regij. Dejstvo je, da pokrajina potrebuje močan center in status mestne občine bi to vlogo samo poudaril in okrepil.
Kot je še dodal župan, bi pridobitev statusa mestne občine prinesla predvsem hitrejši razvoj mesta in posledično tudi podeželja, nove pristojnosti, dodatna finančna sredstva za delovanje in programe, nova delovna mesta, med drugim pa tudi boljše pogoje sodelovanja z državo in drugimi mestnimi občinami pa tudi z mesti iz drugih evropskih držav. Svetnice in svetniki so pobudo podprli.
Nadaljevanje projekta Vrtec Kerinov Grm
Dvojezični pripravljalni vrtec v romskem naselju Kerinov Grm deluje vse od leta 2011. V naselju je Občina Krško s postavitvijo večnamenskega objekta omogočila izvajanje predšolske vzgoje, saj se romski otroci kljub številnim spodbudam niso vključevali v redne oddelke vrtca v enotah OŠ Leskovec pri Krškem. Ker se projekt z 31. 8. 2021 izteka in v šolskem letu 2021/2022 ni gotova usoda vrtca ter njegovo financiranje iz EU sredstev, je občinska uprava predlagala začasno financiranje nadaljevanja projekta s strani Občine Krško in svetniki so predlog potrdili. Projekt »Vrtec Kerinov Grm« bo po sklepu Občinskega sveta deloval pod okriljem Osnovne šole Leskovec pri Krškem in bo v celoti financiran s strani občine. Občina Krško je namreč po Sklepu Vlade RS prejela sredstva za sofinanciranje uresničevanja ustavnih pravic stalno naseljene romske skupnosti, in sicer v letu 2021 prejme 161.441 evrov. Projekt »Vrtec Kerinov Grm« bo ena izmed aktivnosti Programa ukrepov za Rome Občine Krško, skupni strošek delovanja za šolsko leto 2021/2022 pa bo znašal 99.279,92 evra.
Zelena luč za pristop Občine Krško h Konvenciji županov za podnebne spremembe
Svetnice in svetniki so podprli tudi pristop občine h Konvenciji županov za podnebne spremembe. Gre za evropsko gibanje, v katerem sodelujejo lokalne in regionalne oblasti, ki so se prostovoljno zavezale k povečanju energetske učinkovitosti in uporabi obnovljivih virov energije na svojih območjih. Občina Krško je leta 2012 pristopila h Konvenciji županov in izdelala dokument Akcijski načrt za trajnostno energijo in podnebne spremembe. Trenutno konvencija združuje že preko 7.000 lokalnih in regionalnih oblasti iz kar 57 držav. Za nadaljevanje sodelovanja v okviru Konvencije županov za podnebne spremembe in energijo so se člani zavezali k povečanju energijske učinkovitosti in rabi trajnostnih virov energije. Tako občina kot lokalna skupnost s tem pokaže svojo pripravljenost k nižanju svojega ogljičnega odtisa ter doprinosu zavezam EU. Podpisniki podpirajo skupno vizijo za leto 2050: pospeševanje razogljičenja, krepitev sposobnosti prilagajanja in blaženja podnebnih sprememb, ukrepanje, s katerimi omogočajo svojim državljanom do varne, trajnostne in cenovno dostopne energije.
Občinski svet Občine Krško je sprejel tudi Lokalni energetski koncept občine Krško, ki ga je izdelala Lokalna energetska agencija Dolenjska - Posavje - Bela krajina (LEAD) v maju 2021.