Spomladanske selitve dvoživk čez cesto
Krško, 11. marec 2021 – Kot sporočajo s Centra za kartografijo favne in flore (CKFF), bo deževno vreme v prihodnjih tednih vzpodbudilo spomladanske selitve dvoživk, ki pri tem lahko prečkajo tudi ceste, zato pozivajo k udeležbi k akciji prenašanja dvoživka v okviru projekta LIFE AMPHICON, vse voznike motornih vozil pa k prilagoditvi hitrosti vožnje na določenih lokacijah, kjer bodo potekale akcije prenašanja dvoživk.
Dvoživke se spomladi množično selijo predvsem v toplih deževnih večerih in nočnih urah, takoj po sončnem zahodu. Iz gozdov, kjer prezimujejo, se selijo na mrestišča, kjer se parijo in odlagajo jajca. Pričetek spomladanskih selitev dvoživk je na različnih lokacijah po Sloveniji težko točno napovedati, saj je odvisen od lokalnih vremenskih razmer. Selitve se pričnejo, ko se nekaj dni zapored nočne temperature dvignejo nad 5°C in je visoka zračna vlaga. Najbolj opazne ter množične selitve navadnih krastač in rjavih žab se običajno zgodijo v dveh do treh tednih. Druge vrste dvoživk s selitvijo pričnejo kasneje, selitev je časovno bolj razpršena in običajno traja več mesecev. Dvoživkam na njihovi selitveni poti lahko pomaga prav vsak, tako da sodeluje pri lokalnih akcijah prenašanja dvoživk čez cesto. Vrsto let jih organizirajo tudi partnerji projekta LIFE AMPHICON v Kozjanskem parku in na Radenskem polju.
Katja Poboljšaj iz Centra za kartografijo favne in flore (CKFF) poudarja: »V letu 2020 smo v projektu LIFE AMPHICON – Ohranjanje dvoživk in obnova njihovih habitatov v CKFF ustanovili Informacijski center za varstvo dvoživk. V letu 2020 se je po poročanjih koordinatorjev akcij prenašanja dvoživk čez cesto udeležilo več kot 500 prostovoljcev. Na 30 lokacijah, na skoraj 50 km cest, je bilo zabeleženih več kot 82.000 živih in povoženih dvoživk. Zato bi še posebej radi izpostavili ves trud in delo, ki ga prostovoljci vsako leto prispevajo za izvajanje akcij prenašanja dvoživk po vsej Sloveniji.«
Kot poudarjajo, morajo udeleženci akcij prenašanja dvoživk upoštevati določila prometne varnosti, v letošnjem letu pa tudi aktualne ukrepe Vlade RS in priporočila NIJZ za preprečevanje širjenja okužbe z virusom COVID-19. Obvezna oprema za udeležbo so odsevni jopič, dobra svetilka, dovolj globoko vedro, v katerega se pri prenosu čez cesto odlagajo dvoživke ter primerna oblačila in obutev glede na vremenske razmere. Voznike motornih vozil naprošajo, da na znanih lokacijah ustrezno prilagodijo hitrost vožnje, saj s tem povečajo varnost prostovoljcev na terenu in zmanjšajo število povoženih dvoživk.
Vir: Center za kartografijo favne in flore