Direktorica Melita Čopar zastopala lovenijo na skupščini GMF na Nizozemskem
Direktorica krške občinske uprave Melita Čopar se je konec prejšnjega tedna v nizozemskem mestu Borsele udeležila letne skupščine združenja evropskih občin z jedrskim objektom (GMF-Group of european municipalities with nuclear facilities). Udeleženci so začrtali letni program dela v katerem bo glavna usmeritev članic izboljšanje sistema varnostnih in preventivnih ukrepov, ki v primeru morebitne nesreče posledice zmanjšujejo na najmanjšo možno mero.
Izmenjava mnenj in dobrih praks držav članic v obliki delavnic in predstavitev je eden od načinov delovanja Združenja GMF, ki si prizadeva za aktivno vključevanje javnosti in lokalne skupnosti pri soodločanju v posameznih odločitvah, ki so vezane na konkretne jedrske objekte. Na skupščini članic so poleg Slovenije, ki jo je zastopala direktorica občinske uprave Občine Krško Melita Čopar sodelovali še predstavniki Nizozemske, Švedske, Španije, Slovaške, Češke, Belgije in Madžarske.
Direktorica Melita Čopar je tokrat izpostavila projekt »Pripravljenost na evakuacijo v primeru jedrske nesreče«, ki mu v občini Krško v zadnjem letu posvečamo veliko pozornosti. »Projekt »PFE« ima za naše okolje veliko vrednost, saj išče poti kako »teoretične načrte« prevesti v čim več rešitev, ki bi dobro delovale tudi v praksi. Projekt je prednostno usmerjen v dvigovanje osveščenosti prebivalstva, nadgradnjo sodelovanja vseh občin in regij okoli nuklearnega objekta ter prenos in izmenjavo tujih praks ter izkušenj,« je o projektu pojasnila Čoparjeva.
Udeleženci tokratne konference so govorili tudi o prihodnjih energetskih načrtih, kamor v Sloveniji vključujemo izgradnjo odlagališča za nizko in srednje radioaktivne odpadke. V okviru programa obiska so si predstavniki sedmih občin tokrat ogledali tudi že dobro desetletje urejeno odlagališče visoko ter nizko in srednje radioaktivnih odpadkov, ki ga upravlja podjetja COVRA.
Skupščino so članice zaključile s sklepom, da je potrebno procese voditi v to smer, da bi na ravni Evropske unije začrtali enotno politiko, ki bi posameznim državam, ki vprašanja odpadkov še nimajo rešenega, dala jasne smernice kako naj to storijo.