Župani občine Krško mag. Miran Stanko, občine Brežice Ivan Molan in občine Kostanjevica na Krki Mojmir Pustoslemšek so danes z ministrom za kmetijstvo in okolje mag. Dejanom Židanom podpisali pogodbo o sofinanciranju projekta »Hidravlična izboljšava vodovodnega sistema na območju Posavja«. S projektom želijo doseči zanesljivo oskrbo s kvalitetno pitno vodo, tudi v sušnih obdobjih, z izgradnjo ustrezne infrastrukture pa bodo povezali različne vodovodne sisteme. Skupna vrednost projekta, ki bo zaključen v letu 2015, znaša 15,2 milijona evrov, poleg posameznih občin pa ga sofinancirata Evropska unija iz kohezijskega sklada in Republika Slovenija.
Projekt Hidravlične izboljšave vodovodnega sistema na območju Posavja zajema dva ločena projekta, in sicer hidravlično izboljšavo vodovodnega sistema Krško-Kostanjevica ter sistema na območju Brežic.
Glavni cilj projekta je vzpostavitev celovitega sistema oskrbe s pitno vodo ter hidravlično izboljšanje obstoječih vodovodnih sistemov, zagotovitev varne in boljše oskrbe s pitno vodo, zagotovitev ustrezne infrastrukture za oskrbo s pitno vodo ter izboljšanje nadzora kvalitetne pitne vode.
Zanesljiva oskrba s kakovostno pitno vodo v vseh treh občinah
Na območju občine Krško bo zgrajenih 14 odsekov vodovodnega sistema, na območju Kostanjevice na Krki pa pet. Celotna vrednost tega projekta znaša 7,4 milijona, od tega 3,3 milijona evrov predstavlja delež evropskih sredstev, nekaj manj kot 600.000 evrov bo zagotovila država, preostanek pa občini sami. Mag. Miran Stanko, župan občine Krško, je izpostavil: »Nekateri odseki vodovodov v posameznih občinah so potrebni rekonstrukcije, del vodovodnega sistema pa bo na novo vzpostavljen, z namenom povezati nekatere že obstoječe dele med seboj. Za tri posavske občine je tovrsten projekt izjemnega pomena, saj bomo na ta način dosegli, da bomo tudi v sušnih obdobjih, ko ni mogoče zagotavljati najboljše kakovosti vode, lahko vsem občanom zagotovili primerno pitno vodo.«
Celotna vrednost investicije v občini Brežice znaša 7,4 milijona evrov, od tega 3,5 milijona evrov predstavlja delež evropskih sredstev, nekaj več kot 600.000 evrov bo prispevala država, preostanek pa Občina Brežice sama. Kot je poudaril župan občine Brežice Ivan Molan, predstavlja posodobitev vodovodnega sistema, s katero se bo zmanjšala vodna izguba, izjemno pomembno investicijo in pozitivno stvar tako za občanke in občane kot okolje, v katerem živimo. “Gre za dolgoročni projekt za zagotavljanje oskrbe s pitno vodo za obdobje naslednjih 30 do 50 let,” je dodal.
Gradbena dela na nekaterih odsekih že v teku
V občini Krško bo zgrajenih 14 odsekov, in sicer Črpališče Drnovo - Krško (policija), Črpališče Brege – NEK – Vrbina – Stara vas – VH Resa, OŠ Jurij Dalmatin – Zdolska cesta, Zajetje Dobrova 1 (Studenčna) – Dovško (cevovodi), Vodohran Dobrova, Velika vas – Leskovec, Velika vas – Drnovo (separacija), Velika vas – Mali Podlog, 1. faza Žabjek – Brod – M. Mraševo – Kalce Naklo – V. Podlog 2. faza Jelše – Gorica, povezava sistema Krško s sistemom Senovo – Brestanica (odsek ČN Brestanica – HE Krško), Presladol – Dolenji Leskovec, Raka: Dolenja vas pri Raki, Vodohran Ravni, Gora – VH Spodnje Dule (cevovodi), Vodohran Gora in Prečrpališče Ladna. V sklopu istega projekta pa še pet odsekov v občini Kostanjevica na Krki: Karlče – Slinovce - Kostanjevica na Krki, Kostanjevica na Krki – Dobe – Dobrava, Kostanjevica na Krki – Grajska cesta, Bajni Vrh – Gorjanska cesta in Kostanjevica na Krki – Malence.
V sklopu projekta v občini Brežice bodo dela vključevala hidravlično izboljšavo cevovoda v dolžini nekaj manj kot 24.700 metrov, novogradnjo cevovoda v dolžini 4700 metrov ter izgradnjo podzemnega črpališča Žejno in vodohrana Žejno na območjih sekundarnega vodovoda Šentlenart – Dečno selo, sekundarnega vodovoda Cesta svobode – Dobova – Kapele – Župelevec –Bojsno ter Vodovoda Žejno – Straža – Mrzlava vas s črpališčem in vodohranom Žejno.
Na nekaterih odsekih so se gradbena dela v posameznih občinah že pričela, z namenom zaključiti gradnjo v predvidenem času v letu 2015. Dela na terenu bo v občini Krško in Kostanjevica na Krki izvajala družba Kostak, v občini Brežice pa podjetje Kop Brežice, ki sta gradnjo obeh projektov pridobili na javnem razpisu.
Operacijo delno financira Evropska unija, in sicer iz Kohezijskega sklada. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja okoljske infrastrukture za obdobje 2007-2013, razvojne prioritete: varstvo okolja, področje voda; prednostne usmeritve: »Oskrba s pitno vodo.«